Horizontal Joint Box, Joint Closure - DFSPR-1001-48F
Product Overview
DFSPR-1001-48FThere are a total of 8 optical cable interfaces, 4 in and 4 out, of which 6 interfaces are used for 6-8mm optical cables, and 2 interfaces are used for 6-12mm optical cables.Two 24-core cable trays can be installed, with a maximum capacity of 48 single-core fibers.Mechanical seal. Prot
Horizontal Joint Box, Joint Closure - DFSPR-1001-48F(pic1)
DFSPR-1001-48F
There are a total of 8 optical cable interfaces, 4 in and 4 out, of which 6 interfaces are used for 6-8mm optical cables, and 2 interfaces are used for 6-12mm optical cables.
Two 24-core cable trays can be installed, with a maximum capacity of 48 single-core fibers.
Mechanical seal. Protection class: IP68.
Installation method: overhead, pipeline.
The seal is made of vulcanized rubber and non-vulcanized rubber, which is highly practical.
Small size, simple structure and easy operation
Advantages:
Horizontal Joint Box, Joint Closure - DFSPR-1001-48F(pic2)
Appearance volume
Horizontal Joint Box, Joint Closure - DFSPR-1001-48F(pic3)
Parameter:
DFSPR-1001 48F
PP + glass fiber4*46 ports: Φ6~8mm
2 ports: Φ6~12mm
24F248FIP68280X180X85mm1.802.2kgOverhead, pipelineAdvance-GPJ09-6208
    48F