Horizontal Joint Box, Joint Closure - DFSPR-1101-96F
Product Overview
A total of 4 cable interfaces (2 in and 2 out). Suitable for 10~ 17.5mm optical cable. A 4x24-core cable tray can be installed, with a maximum capacity of 96 single-core fibers. Mechanical seal. Protection class: IP68. Installation method: overhead, pipeline. Simple to operate, practical. Double buc
Horizontal Joint Box, Joint Closure - DFSPR-1101-96F(pic1)
A total of 4 cable interfaces (2 in and 2 out).
Suitable for 10~ 17.5mm optical cable.
A 4x24-core cable tray can be installed, with a maximum capacity of 96 single-core fibers.
Mechanical seal. Protection class: IP68.
Installation method: overhead, pipeline.
Simple to operate, practical.
Advantages:
Horizontal Joint Box, Joint Closure - DFSPR-1101-96F(pic2)
Appearance volume
Horizontal Joint Box, Joint Closure - DFSPR-1101-96F(pic3)
Parameter:
DFSPR-1101 96FPP + glass fiber2*24 ports: Φ10~17.5mm24F496FIP68455×180×120mm2.2-2.8kgWall hanging, holding rod, pipeline, buriedAdvance-GPJ09-6407 96F